San Jose představil hurikán, Dallas zachránil češtinu

NEW YORK. Oba domácí týmy uspěly v zahajovacím pátečním semifinále Světového poháru FIFA ve Stanley Cupu v NHL. Dallas předstoupil sv. Louis 2: 1 a San Jose si poradilo s Nashvillem 5: 2.

Hrdinou Dallasu, nabitého ofenzivními hvězdami, se stal pouze 22-letý tohtosezónny nováček Radek Faksa, který gólem 4:44 min před koncem třetí třetiny Natáhl křiklavou remízu zápasu se sv. Louis.

Byla to příkladná česká spolupráce, protože Aleš Hemský v nájezdu blafákem neuspěl a Faksa pouze doklepů do branky puk vyražený Brianem Elliotta. Podle Faksuho to byl druhý gól v současném play-off a zároveň v kariéře v opuštěném.

“Výborná práce Alexem Goligoskym a Alešem Hemským.Dostali jsme se do situace tří na dva, Alex skvěle přihrál Aleši, který to zatáhl k brance a já jsem to už jen dorazil, “pochválil spoluhráče Faksa na webu NHL. Kevin Shattenkirk (uprostřed) vstřelil jediný gól St. Louis. (Zdroj : SITA / AP)

První hvězda zápasu si zase vysloužila poklonu od trenéra Dallasu Lindyho Ruffa. “Mám rád jeho entuziasmus, široký úsměv a vůli udělat cokoli pro vítězství. Je to chlapec, který si užívá každou minutu na ledě, a teď se dobře daří. Nezná situaci, kdy by nechtěl být účastníkem. To se týká bitvy a herní stránky. Hraje pozitivní roli při infekci celého týmu, “říká nadšená Linda Ruffová.” Jeho výhodou je hokejový IQ. Ví, jak najít místo na ledě a situaci, která ho vede s cílem.Je to, navíc, dobrý chlapec, který nepodvádí, “přidal další pochvalu zkušený útočník Jason Spezza.

Kouč St. Louis Ken Hitchcock po zápase tvrdil, že z pohledu jeho týmu to ještě nebylo ono.” Chyběly mi Emoce a celkový herní rytmus předchozího série proti Chicagu. Budeme ho muset najít, “řekl Hitchcock pro nhl.com.

Další šanci budou mít hráči Blues už v neděli, kdy se hraje druhý zápas série a opět na ledě Dallasu.

V souboji San Jose – Nashville předvedli Sharks skvostný závěr. Hosté vedli od 25. min po zásahu Mika Fishera a domácí odpověděli až v 43. min přesilovkové gólem Tomáše Hertel.

od 52. do 60.min však přišel čtyřbrankový uragán, který odfoukl naděje “predátorů” na úspěch v prvním zápase semifinále Západní konferencie.Útočník San Jose Joel Ward střílí gól Pekka Rinne. (Zdroj: SITA / AP)

Dva góly Logana Coutura a po jednom Joela Warda a Tommyho Wingelsa rozhodli o triumfu San Jose 5: 2. Hosté méně než dvě minuty před koncem zápasu 1: 3 svázali Ryana Johansena, ale pro ně to nestačilo. Domácí tým se pak zdvojnásobil do prázdného branky. Druhá hra se bude hrát znovu v neděli v SAP Center v San Jose. NHL – semifinále západní konference (první zápasy) Dallas – St. Louis Louis 2: 1