Rybáriková je v Memphisu už ve finále

MEMPHIS. Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková (105. ve světovém žebříčku) se probojovala do finále dvouhry na turnaji WTA v americkém Memphisu (dotace 220.000 dolarů). V semifinále v duelu dvou nenasazena hráček si poradila s Češkou Lucie Hradecka za 126 minut 6: 2, 4: 6, 6: 4 a v sobotu bude bojovat o svůj druhý singlový titul na ženském profesionálním okruhu. V červnu 2009 triumfovala na trávě v anglickém Birminghamu.

Hradecká vstupovala do souboje proti Rybarikova s ​​osemzápasovou vítěznou šňůrou. Její součástí bylo i vítězství na turnaji ITF v Midlandu.

Rybarikova finálovou soupeřkou v Memphisu bude vítězka souboje mezi Kanaďankou Rebeccou Marin a Ruskou Jevgenij Rodinovo.V prvním kole utekla ze čtyř mečboly

Zverenky trenéra Martina Hromca, která v 1. kole proti Američance Vanii Kingové utekla ze čtyř mečboly, má ve státě Tennessee už nyní jistou prémii 19.000 dolarů a 200 bodů do světového žebříčku. V jeho novém vydání se posune do první osmdesátky.

Pokud Rybáriková ve finále zvítězil, pro slovenský ženský tenis to bude druhý turnajový titul v průběhu týdne. Daniela Hantuchovou uplynulou neděli nenašla přemožitelka v thajské Pattayi.

“Magda si dokázala podržet důležité stavy v třetím setu a byla výborně mentálně připravena. V druhém setu už měla brejk k dobru, ale padla její koncentrace.Celkově to byl velmi dobrý zápas, “řekl Martin Hromec, trenér Magdalény Rybarikova.

Rybáriková, která zahrála celkem 11 es, měla z postupu do druhého singlového finále na okruhu WTA velkou radost. Finálovou soupeřku nezná

“Jsem velmi spokojená, že se mi podařilo postoupit do finále. Zápas proti Hradecké byl velmi těžký, protože Lucia hrála v Memphisu opravdu velmi dobře, agresivně. Výborně servis a pokud chcete proti ní pomýšlet na úspěch, musíte si držet podání. Je to hráčka, která dokáže vypálit čtyři returny a je po gamu.Snažila jsem se proto dát co nejvíce prvních servisů av prvním setu se mi to opravdu dařilo, “řekla pro TASR Rybáriková, pro kterou je finálová soupeřka Marinová velkou neznámou.

” Před tímto turnajem jsem ani pořádně nevěděla, která hráčka to je. Pouze nedávno se dostala do první světové stovky a bude to asi podobný typ jako Hradecká s dobrým podáním a agresivní hrou. Můj trenér Maťo Hromec si šel prohlédnout její zápas s Rodinovo a určitě mi poradí, co by na ni mohlo platit. “Dvouhra – semifinále

Rybáriková byla v zápase s Hradecká na dvorci dlouho lepší hráčkou, když stejně jako ve čtvrtfinále proti americké kvalifikantkou Alexe Glatchovej kvalitně servovala i returnovala.V úvodním dějství třikrát získala podání Hradecké a za stavu 5: 2 proměnila po sérii shod a výhod v pořadí šestý setbal.

Na začátku druhého dějství se Rybáriková po rychlém brejku ujala vedení 2: 1, Hradecká však bleskově vyrovnala a po dalším zisku súperkinho podání za stavu 5: 4 si vynutila třetí set. V něm však měla opět navrch Rybáriková.

Po brejku v Tildenovom gamu se ujala vedení 4: 3 a zápas už dotáhla do úspěšného konce. Za stavu 5: 4 proměnila při vlastním servisu hned první mečbol a upravila vzájemnou bilanci s Hradecký na 3: 1. Rybáriková zahrála celkem 11 es.

Titul (1):

2009 Birmingham (V.Brit.) International tráva Na Li (Čína) 6: 0, 7: 6 (2)

Finále (1):

2011 Memphis (USA) International tvrdý povrch – ještě může získat titul

Semifinále (3):

2008 Taškent (Uzb.) Tier IV tvrdý povrch Sorana Cîrsteaová (Rum.) 3: 6 – skreč, Rybáriková odstoupila pro střevní virózu

2009 Hobart (Aus.) International tvrdý povrch Iveta Benešová (ČR) 1: 6, 3: 6

2009 Pattaya (Thajä.) International tvrdý povrch Sania Mirzaová (Indie) 4: 6 , 7: 5, 1: 6 Šance na druhý titul kariéry

Magdaléna Rybáriková se v sobotu ve finále dvouhry na turnaji v americkém Memphisu v Tennessee může postarat o celkově 23.titul z úrovně WTA pro původem slovenský a během kariéry na mezinárodní úrovni alespoň v krátkém období za SR či bývalou ČSFR i hrající tenistky.

Speciální statut v tomto směru má bratislavská rodačka Jarmila Grothová, za svobodna Gajdošová, která reprezentuje Austrálii. Švýcarka Martina Hingisová se sice narodila v Košicích, ale na rozdíl od Grothovej nikdy neštartovala za SR (či ČSFR).

Samotná Rybáriková zatím získala titul jednou, a to předloni na trávě v britském Birmimghame.

Na čele interního poradí suverénně figuruje Henrieta Nagyová s devíti trofejemi před zmíněnou Hantuchova se čtyřmi.

Tři vítězství má na kontě Radka Zrubáková (ještě před érou samostatnosti), po dvě Martina Suchá a zmíněná Grothová a shodně jedno Karina Cíleková-Habšudová a právě Rybáriková.

Hantuchová jako jediná uspěla na nejvyšší úrovni Tier I (momentálně Premier), a to hned dvakrát v kalifornském Indian Wells.Akci v Memphisu má kategorii International.

Henrieta Nagyová (9): Varšava (1996, 2000), Pattaya (1997, 2003), Istanbul (1998), Sopoty (1998), Prostějov (1999), Palermo (2000), Kuala Lumpur ( 2000)

Daniela Hantuchová (4): Indian Wells (2002, 2007), Linz (2007), Pattaya (2011)

* Radka Zrubáková (3): Brusel (1989) , Štrasburk (1991), Praha (1992)

Jarmila Grothová (2): Kuang-čou (2010), Hobart (2011)

Martina Suchá (2): Hobart (2002 ), Québec (2004)

Karina Cíleková-Habšudová (1): Pörtschach (1999)

Magdaléna Rybáriková (1): Birmingham (2009)

* Zrubakova dosáhla své vítězství ještě v éře bývalého Československa, resp. ČSFR.

Pozn .: Do přehledu jsou zahrnuty jen tenistky, které během kariéry alespoň v krátkém období hráli za SR či bývalou ČSFR – specifikace je takto stanovená vzhledem k košickou rodačku Martinu Hingisovou, která vždy reprezentovala Švýcarsko.