Krize na Ukrajině vyhnala i brankáře Laca, jde do Astany

ASTANA. Ján Laco bude v příští sezoně KHL oblékat dres Barys Astana.

Slovenský brankář měl smlouvu s Donbass Doněck, který se však pro politické nepokoje na Ukrajině v nadnárodní soutěži nepředstaví. S kazašským týmem podepsal podle portálu sports.ru smlouvu do roku 2016.

Na ukončení působení Donbassu v KHL se ve středu v Moskvě oficiálně dohodli prezident soutěže Alexander Medveděv a čelní představitel klubu Boris Kolesnikov.

Doněck si však ponechal licenci a po roce se bude moci do KHL opět vrátit. Důvodem tohoto rozhodnutí byla nepokoje na Ukrajině, které se podepsali pod nedávný požár v domácí Areně Družba.Za trenérem Nazarova

Laco tak směřuje za trenérem Andrejem Nazarova, který se s Astanou dohodl na spolupráci ve středu. Dvaatřicetiletý brankář měl těžší rozběh na začátku uplynulé sezony a pevnější místo v ukrajinském týmu mu pomohl získat až olympijský turnaj v Soči.

Následně se probojoval s Doněck do semifinále play off v Západní konferenci přes Dinamo Riga, v boji o finálovou účast však nestačil na pražský Lev. Ještě v základní části odchytal 14 duelů, v nichž si na své konto připsal deset vítězství.

Ve vyřazovací fázi se následně objevil v brance osmkrát, s průměrem 1,71 gólu na zápas dosáhl 93,4-procentní úspěšnost zásahů.V dresu Astany dohrál uplynulou sezónu i slovenský obránce Kristián Kudroč, ale ten už v květnu přestoupil do Avangardu Omsk. Laco zazářil na MS 2012

Laco v minulosti působil na Slovensku v Nitře, Zvolenu, Olomouci a Liptovském Mikuláši. Do KHL se dostal až přes projekt Lev Poprad, který se však po své první sezoně přestěhoval zpod Tater do Prahy.

Laco následně odešel do ukrajinského Doněcku, kde ho vedl trenér Július Šupler.Kvalitními výkony si vybojoval místenku iv reprezentačním výběru ČR.

Na MS 2012 v Helsinkách patřil k jeho oporám a dovedl ho jako nejlepší brankář šampionátu až k zisku stříbrných medailí.

Jednotkou týmu trenéra Vladimíra Vůjteka byl i na letošních MS v Minsku, na kterém Slováci obsadili 9. příčku.